Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 278 271 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

REPUBLIKA NADDNIESTRZAŃSKA – NIEISTNIEJĄCE PAŃSTWO, KTÓRE NAPRAWDĘ ISTNIEJE...

Przejdź do komentarzy


              

     Naddniestrze (Republika Naddniestrzańska) jest separatystyczną republiką na terenie Mołdawii, której nie uznaje praktycznie żadne suwerenne państwo na świecie. Może poza Abchazją i Osetią Południową - republikami o równie niejednoznacznym statusie międzynarodowym.

    
Republika Naddniestrzańska oficjalnie uznawana jest przez wspólnotę międzynarodową jako normalny region położony na lewym brzegu rzeki Dniestr, w granicach dzisiejszej Mołdawii. W praktyce jednak od blisko 20 lat jest zupełnie niezależnym państewkiem.

  
   2 września 1990 roku, przywódca rewolucji i niezmienny „prezydent" tego „quasi-państwa", Igor Smirnow, w samym centrum największego miasta Naddniestrza - Tyraspola, które do dziś pełni rolę stolicy „republiki" - ogłosił niepodległość. Mołdawskie władze nie chcąc dopuścić do naruszenia integralności terytorialnej swojego kraju, wysłały do Naddniestrza siły zbrojne. Wybuchła wojna domowa. Nieoficjalne wsparcie wojsk rosyjskich, które do dziś stacjonują w Naddniestrzu, znacznie pomogło okrzepnąć temu samozwańczemu parapaństwu.

   
  Dzisiejsze Naddniestrze poszczycić się może niemal wszystkim co posiada każde inne, suwerenne państwo - własną walutą, flagą, hymnem, konstytucją, sądownictwem, wojskiem, milicją, systemem bankowym, itp. Mimo to w Tyraspolu nie znajdzie się żadnej placówki dyplomatycznej obcego kraju, przez co trudno tu mówić o przestrzeganiu jakichkolwiek praw. Handel bronią, narkotykami, żywym towarem oraz bandycka korupcja są na porządku dziennym.

   
  Cieszę się, że w sierpniu 2008 roku mogłem przez kilka dni przebywać w tym - powiem wprost - nieprzychylnym turystom relikcie komunizmu. Niemal z każdego kąta spoglądał na mnie - jak żywy - Lenin. Jak gdyby bacznie strzegł ustalonego w „państwie" zakazu obserwowania i fotografowania prawie wszystkiego. Dlatego z ogromną satysfakcją wiązał się powrót z Naddniestrza, gdy pomimo czujnych oczu „wielkiego brata" udało mi się cokolwiek sfotografować. Tym bardziej, że jest to jedno z naprawdę nielicznych miejsc, do których chyba nie miałbym już szczególnej ochoty powracać. Serdecznie zapraszam do galerii zdjęć pt. NADDNIESTRZE 2008.
-------------------------------------------

oceń
12
3


Komentarze do wpisu

Przejdź do dodawania komentarzy

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

niedziela, 25 lutego 2018

BLOOG ODWIEDZIŁO OSÓB:  0  

KIM JEST AUTOR...?

...zwyczajny człowiek szanujący i lubiący ludzi takimi, jakimi są. Innych przecież pośród nas nie ma...:-)

KONTAKT: gregory101@wp.pl

CO JEST I CO JESZCZE BĘDZIE NA BLOOGU...?

...oto najciekawsze zdjęcia wraz z krótkimi opisami wyjątkowych miejsc, które dotychczas miałem szczęście odwiedzić...

OCEŃ BLOOG


zobacz wyniki

Statystyki

Odwiedziny: 121726

KALENDARZ

« luty »
pn wt śr cz pt sb nd
   01020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
262728    

Więcej w serwisach WP

Bloog.pl

Bloog.pl