Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 278 270 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

ZAGRZEB - NIEZNANA STOLICA NAD RZEKĄ SAWĄ

Przejdź do komentarzy

 

          

 

       Do Chorwacji chciałem zawitać już od dawna. Nie jest to przecież dla nas kraj szczególnie odległy, a mimo to nadal pozostaje nie do końca odkryty. Szkoda, bo ma w sobie coś niezwykłego. I nie myślę tu tylko o jedynych na świecie tak uroczych miastach, które na pewno są godne odwiedzenia. Nie chodzi mi też o niezliczone plaże malowniczych wybrzeży Adriatyku, które coraz chętniej - i słusznie - są odwiedzane przez turystów z Polski. To "coś", co urzekło mnie najbardziej i co sprawiło, że jako Polak czułem się w Chorwacji naprawdę jak u siebie, to słowiańska mentalność, nieprzeciętna gościnność i bezgraniczna otwartość serc wszystkich tych, z którymi mogłem się spotkać i z których dobroci mogłem korzystać. Pod tym względem Chorwaci są naprawdę wyjątkowi! Choć nie dane mi było zwiedzić całej Chorwacji, to i tak ogromnie się cieszę, że mogłem choć na 5 grudniowych dni w 2006 roku zagościć w Zagrzebiu - stolicy tego nieco ponad 4-milionowego kraju.

       Współczesny Zagrzeb (Zagreb) to nie tylko stolica, ale zarazem największe miasto Chorwacji (zamieszkane przez prawie 1 milion mieszkańców), położone nad na północnym brzegu rzeki Sawy. Zagrzeb zwiedza się stosunkowo szybko, gdyż zdecydowana większość ciekawych obiektów skupiona jest na niewielkiej powierzchni.

       Dzięki temu, mogłem również skorzystać z zaproszenia goszczących mnie Chorwatów do odwiedzenia oddalonej o ok. 30km wyjątkowo urokliwej miejscowości o nazwie Marija Bistrica. Dla Chorwatów jest to miejsce szczególne, bardzo głęboko zakorzenione w historię, tradycję i pobożność miejscowej ludności. Jest to bowiem jedno z najważniejszych chorwackich sanktuariów maryjnych. Obiektem kultu jest tu późnogotycka, drewniana figura Matki Bożej. O wielkim znaczeniu tego sanktuarium świadczy fakt, że już w 1921 roku papież Pius XI nadał bystrzyckiemu kościołowi tytuł bazyliki mniejszej, a ówczesny arcybiskup Zagrzebia koronując figurę ogłosił Matkę Boską Królową Chorwatów. Ogromną rangę tego miejsca także dla współczesnej Chorwacji najlepiej podkreślił polski papież, który 3 października 1998 roku osobiście przybył do Mariji Bistricy. Chorwaci z wielką dumą wspominają to wydarzenie, które zostało upamiętnione m.in. pomnikiem Jana Pawła II błogosławiącego przybywającym do tego miejsca pielgrzymom i turystom. 

       Wszystkich zainteresowanych gorąco zapraszam do przeglądnięcia zdjęć umieszczonych w galerii pt. ZAGRZEB 2006.

--------------------------------------------------------------------------

oceń
6
1


Komentarze do wpisu

Przejdź do dodawania komentarzy

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

niedziela, 25 lutego 2018

BLOOG ODWIEDZIŁO OSÓB:  121 733  

KIM JEST AUTOR...?

...zwyczajny człowiek szanujący i lubiący ludzi takimi, jakimi są. Innych przecież pośród nas nie ma...:-)

KONTAKT: gregory101@wp.pl

CO JEST I CO JESZCZE BĘDZIE NA BLOOGU...?

...oto najciekawsze zdjęcia wraz z krótkimi opisami wyjątkowych miejsc, które dotychczas miałem szczęście odwiedzić...

OCEŃ BLOOG


zobacz wyniki

Statystyki

Odwiedziny: 121733

KALENDARZ

« luty »
pn wt śr cz pt sb nd
   01020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
262728    

Więcej w serwisach WP

Pytamy.pl

Pytamy.pl